KAPAR – ŠČITASTA UŠ ( COCCOIDEA )

Kapar na bodicah dolihotele.
Kapar na bodicah dolihotele.
Bele kepice kaparja med bodicami ferokaktusa.
Bele kepice kaparja med bodicami ferokaktusa.
Močno okuženo telo mamilarije.
Močno okuženo telo mamilarije.
Tudi na tilancijah se včasih pojavi kapar.
Tudi na tilancijah se včasih pojavi kapar.

Bolezenski znaki: medena rosa, okrogle pege na listih, sajasta plesen

Izredno nevarna družina uši, ki so rasprostranjene povsod, v notranjih in zunanjih prostorih naših bivališč. Napadajo vse dele rastlin ker pa so izredno dobro zaščitene, jih zelo teško odstranimo in uničimo. S pomočjo sesalnega aparata v ustih odvzemajo hranilne snovi, tako rastlina oslabi in ni pripravljena na spomladansko rast.

Ponavadi se zaredijo na spodnji strani listov, na novorastoča stebla ter iz njih sesajo rastlinske sokove. Opremljene so s raznobarvnimi okroglimi ali ploščatimi ščitki.Glede na vrsto in na starost dosežejo velikost od 1-5mm. Za zaščito pred sovražniki jajčeca in ščitek prekrijejo s belim voščenim ali prašnatim izločkom. Zaradi tega na njihov organizem ne delujejo kontaktni strupi. Gibljivi so samo mladi kaparji. Ko najdejo ugodno mesto na rastlini, se ne premikajo več, temveč prisesani na liste ali stebla ostanejo na istem mestu.Jajčeca ponavadi izleže pod svoj ščitek, da jih zavaruje pred sovražniki Napada praktično vse rastline, kaktuse, sukulente, palme, drevesaste lončnice in grmovnice.Najboljši gostitelji so:palme,oleandri, lovorji,klivije, krotoni,afelandre,kamelije, vitezove zvezde, kaktusi, sukulente. Izločajo medeno roso, katera je nadvse ugodna podlaga za sajasto plesen. Ko jih zmečkamo opazimo rjavordeč ali sivo rdeč telesni sok. Če populacija kaparjev ni velika, jih lahko odstranimo mehanično s vato ali gobico. Največkrat je prisoten šipkov kapar (AULACASPIS ROSAE).

PREDATORJI:parazitoidna osa (ANAGYRUS PSEUDOCOCCI), mini parazitoidna osica (APHYTIS MELINUS), predatorska polonica (CRYPTOLAEMUS MONTROUZIERI),

Parazitoidna osica (LEPTOMASTIX DACTYLOPII)

Zaščita: Insekticidi na bazi rastlinskih ekstraktov

Nasvet:

Spomladi lahko preventivno pršite svoje rastline z belim oljem.Pri slučajni uporabi strupov vedite, da kontaktni pesticidi delujejo samo na samčke in ličinke kaparja. Za uspešno zatiranje, v specijaliziranih trgovinah zahtevajte sistemske insekticide, samo v skrajnih primerih in za rešitev dragocene rastline.

Oceni ta članek

Shranjujem vašo oceno.
Ocena: 3.4 od 5. Skupaj 9 glas(ov).
Kliknite na zvezdice in podajte oceno.

Komentarji