BELA MUŠICA - RASTLINJAKOVA ŠČITASTA UŠ – ŠČITKAR (TRIALEURODES VAPORARIORUM)

Bele mušice na listu Bombaksa
Bele mušice na listu Bombaksa
Rastlinjakova ščitasta uš na listu južnoafriške bulbe.
Rastlinjakova ščitasta uš na listu južnoafriške bulbe.
Mušice na Adeniji.
Mušice na Adeniji.

Bolezenski znaki:medena rosa na listih, rumenenje listov, pegasti listi

Ker je podobna majhnemu molju, je bila včasih imenovana MOLJASTA OKLEPNA UŠ

Opremljena je s 4 strehasto nastavljenimi belimi krilci, katera so kot telo pokrita s belimi voščenimi izločki.

Škodljivec potrebuje za razmnoževanje toploto, zato se naseli na listnatih rastlinah predvsem v notranjih prostorih in rastlinjakih, koncem pomladi pa tudi na zunanjih rastlinah. Če se slučajno rahlo dotaknemo listov, vzleti cel roj majhih belih mušic. Škodo povzročajo predvsem ličinke, katere se izležejo iz jajčec po 10 dneh, ter iz listov izsesavajo rastlinske sokove. Listi postanejo grobo lisasti, ter sčasoma porumenijo in odpadejo.Tudi ta vrsta odlaga lepljivi izloček – medeno roso, na katerega se naselijo sajaste gljivice.

V razvojnem ciklu ima namreč 6 stadijev. Jajčeca, prvi, drugi, tretji stadij larve ter četrti stadij larve (bubo) in odraslo mušico.Poslednji del četrtega stadija se imenuje tudi nepravi stadij ličinke.

Samica znese jajčeca na spodnjo stran, vrhnjega dela mladega lista.So ovalna, bele barve ter s kaveljci pritrjena na list.Dva dni po tem ko so bila izležena postanejo rjave ali črne barve.Po 7-10 dneh se pojavijo larve. Velike so 0,3mm in imajo nožice ter tipalke.Čez nekaj ur že najdejo primeren del na listu in se začnejo hraniti. Nato se pritrdijo na list in nepremične ostanejo do konca prvega stadija larve. V drugem stadiju ležijo na površini lista in ker so prozorne jih je težko opaziti.V tem stadiju zrastejo do 0,37mm.Tretji stadij je istoveten drugemu in larve zrastejo do 0,51mm.V četrtem zrastejo do 0,73mm in postanejo bolj kompaktne in voskaste.Brž ko postanejo vidne rdečkaste oči se iz bube razvije bela mušica.

Larva za svojo hitro rast potrebuje veliko amino kislin ter pogojeno s tem, črpa veliko rastlinskega soka.Sok vsebuje preveč sladkorja, katerega višek v obliki medene rose izloča larva.Metulj ima dva para krilc bele barve. Po krilcih in telesu je pokrit s voskastim oprhom,Samička je velika 1,1mm, samček je manjši, okoli 0,9mm.Hiter razvoj je odvisen od temperature in vlažnosti.Za razvoj od jajčeca do mušice potrebuje 28 dni.

Dan ali dva,ko se metuljčki izležejo, samičke izležejo samo jajčeca moškega rodu, po oploditvi pa mešano, moška in ženska jajčeca.Število ženskih jajčec zavisi od gostiteljske rastline ter od temperature V zimskem času preživijo jajčeca na rastlini, katera obdrži svoje liste. Pri -3° C živijo jajčeca 15 dni, pri -6° C pa samo 5 dni.

Napadajo predvsem pelargonije,vrtnice,fuksije, v novejšem času tudi gerbere, poinsecie in tagetes.

PREDATORJI:parazitska osica (ENCARSIA FORMOSA), parazitoidna osica (ERETMOCERUS EREMICUS), parazitoidna osica (ERETMOCERUS MUNDUS), parazitoidna osica (ERETMOCERUS CALIFORNICUS), predatorska polonica (DELPHASTUS PUSILLUS) ter predatorska larva tenčičarice (MALLADA SIGNATA).

Zaščita: Insekticidi na bazi rastlinskih ekstraktov

Nasvet:

Najlažje jih odkrijemo s pomočjo rumenih lepljivih ploščic, na katere se nalepijo leteči insekti. Če le-teh nimamo potresemo in pihnemo v list in mušice bodo odletele.

Oceni ta članek

Shranjujem vašo oceno.
Ocena: 3.0 od 5. Skupaj 6 glas(ov).
Kliknite na zvezdice in podajte oceno.

Komentarji